• Bebeğin Çevreyle İlgilenmesi

Bebeğin Çevreyle İlgilenmesi

Çevreyle ilgilenmek

Altı aylık olduğunda bebeğiniz insanlardan ziyade objelere doğru yönelmeye başlar. Onunla yüz yüze bir çok oyun zamanı geçirmeye devam edebilirsiniz, ama bebeğiniz dikkatini çevresindeki objelere verecektir ve elleriyle objeleri tutabilecektir, artık daha güçlü ve aktif bir yapıdadır. Kelimelerin anlamlarını öğrenme kapasitesi hatrı sayılır derecede gelişir ve söylediğiniz şeyleri dikkatle dinler.

Yeni yetenekler

Bebeğin gelişimi boyunca yeni yetenekleri ortaya çıkar...

Destek almadan ayağa kalkar ve elleri ve ayaklarıyla oynayarak eğlenir
Sesleri duyduğu yöne doğru döner ve ismini öğrenir
Bazı basit hareketleri taklit edebilir

Tavsiyelerimiz

Bebeğinizin her zaman sizinle olmayacağı gerçeğine alışabilmesi için, sadece sizinle değil başka insanlarla da iletişim kurmasını sağlayın.

Yeni hareketler

Bu yaşta bebek daha güçlü ve aktiftir. Artık destek almadan ayakta durabilir hatta ayağa kalkmayı denemesi bile mümkündür. Artık sadece objeleri tutmakla yetinmez, elinde tutabilir de, en önemlisi artık her iki kolunu eş zamanlı olarak koordine edebilmekte ve objeleri tek eliyle tutabilmektedir. Bu bir zaferdir ve ona yeni ve heyecanlı deneyimlerin kapısını açar: eşyaları birbirine vurmak.

Konuşma gelişimi dili anlamasının ardından gelir, bu nedenle kendisini ifade etmeye başlamadan çok daha öncesinde kendisine söylenenleri anlamaya başlar.

Uyku: korkular

Bu yeni aşamada bebeğiniz uykusu olsa da kendini uyanık tutabilir. Gün boyunca yaşadığı yeni ve heyecanlı deneyimler bazen uyumasını engelleyebilir. Diğer taraftan ayrılma korkusu uyku saatinde daha da yoğunlaşır. Anne baba bebeği asla beşiğinden alıp uyuması için kendi yatağına götürmemelidir. Yapılması gerekenler şunlardır:

Uyku saatini, tatillerde bile, asla değiştirmeyin.
Bebeğin uyku saatlerinin bu altı aylık süre içinde değişmemesi için, uyumadan önceki son bir saati sakin ve aşırı heyecanlanmadan geçirmesi gerekmektedir.
Yatırma saatinde değişik ritüeller gerçekleştirmek temel öneme sahiptir: akşam yemeği, banyo, pijama, biraz okşama, bir masal ve son olarak ışıkları kapatmak.
Beşiğinde yatmaya alışmak zorunda, bu nedenle tam olarak uyumadan hala uyanıkken beşiğine yatırın.
Ona, battaniye veya bir bebek gibi, duygusal bağ kurabileceği ve sakinleşmek için ilgileneceği bir obje bulun.
Uykuya dalmak için kendi tekniğini kullanmasına izin vermelisiniz, bu ona güvenlik ve özgüven hissi verecektir. Amaçlarını elde etmesinde yardımcı olmak için orada olsanız bile, her bir çocuk kendi uyku metodunu keşfeder, bazıları parmağını emerek bazıları ise başka bir hareket yaparak uyur.
Ağladığı zaman yanına gidin. Beşiğinden çıkarmadan sakinleştirin, zira bir defa çıkardığınızda artık her zaman bunu yapmanızı bekleyecektir. Bebek gece uyandığı zaman bir oyuncak veya eğlence bulacağını öğrenirse, anne babasının dikkatini üzerine çekmekten geri durmayacaktır.

İletişim: Çevre

Bu yaşlarda bebeklerin hareketleri hala sınırlı olsa da, artık çevreyle iletişim kurma yetisine sahiptirler. Sesleri olduğunu ve onu kullanabileceklerini keşfederler. Doğru kullanılmış sesler değildir, örneğin memnun olduğunda memnuniyet çığlıkları atarlar, bu onların yeni beceresinin gelişmeye başladığının göstergesidir.

Yetişkinler veya daha büyük çocuklar, rahatsızlıklarını anlamak ve onlara yardım sunabilmek için önemli çabalar göstermek zorundadır.
Bizlerin "kendi kendine" konuşmak olarak adlandırdığımız şeyden bebek gerçekten de büyük keyif alır. Bebek kendi kendine konuşmaz, oyuncaklarıyla konuşur, kendisini dikkatle dinleyen aynada gördüğü yansımayla konuşur, kendi sesini duymaktan bir müzik dinlercesine hoşlanmaktadır.
Artık sesinin tonlaması üzerinde çalışacaktır. Bilmediğiniz bir dili taklit etmeye çalıştığınız zaman siz de aynı şeyleri yaparsınız.

İdrak: Terk edilme korkusu

Bu yaşlarda uzun süren ayrılıkları tolere eden bebeklerin sayısı oldukça azdır. Artık bebek annesinin onun bir parçası olmadığını, gidebileceğini ve gelebileceğini anlar. Bu korkuların başlama anıdır.

Terk edilme korkusunu hafifletmenin, sürekli yapılması mümkün olmayan bir çözümü, gidilen her yere bebeği de götürmektir. Bebeğinizin hoşuna gidebilecek bir ihtimal de onu çantanın içinde taşımanızdır.
Başka bir seçenek, bebeğinizi iyi tanıyan ve bebeğinizin de yanında güvende hissettiği birinin onunla kalmasıdır
Altıncı ve yedinci aylar bebeğinizin size karşı büyük bir bağlılık gösterdiği, yabancılara güvenmediği bir dönemdir. Bu nedenle başka yetişkinlerle kalması, siz gittiğinizde ağlayacak olması kesin olsa bile, faydalıdır.
Gideceğiniz zaman bunu bebeğinize söyleyin. Vedalaşın ve geri geleceğinizi söyleyin. Ağlamaya devam edecektir ama bir süre sonra susacaktır. Bir şeylerle eğlenmesini fırsat bilerek, ona söylemeden gitmeyin. Orada olmadığınızı anladığı zaman, daha büyük bir korku yaşayacaktır.

Motor beceriler: Ayakları çalıştırmak

Bu aşamada bebekler daha denge kurmakta zorlanıyor olsalar bile, destek almadan oturabilirler. Ayağa kalkma denemeleri, yürümeye emeklemeye hazırlanmak ve yürümek için güçlendirme egzersizleridir. El becerileri oldukça gelişmiştir, artık objeleri isteyerek tutma yeteneğine sahiptir. Objeleri ağzına götürmeyi, bir elinden diğerine geçirmeyi ve gürültü çıkarmak için onları diğer yüzeylere vurmayı bilirler.

Bebeğinizi banyoya sizinle birlikte götürme zamanı geldi. İlk başlarda çok dikkatli olmak önemlidir, zira su yutması veya bir şeyden korkması onda banyo karşısında bir korku geliştirecektir.
Şampuanı ilerleyen bir zamana, banyoya alıştığı bir zamana bırakmanız tercih edilir. Küvette oynamak ona öğrenmek için birçok fırsat sağlar.
Bu aynı zamanda, ilk defa havuza girmesi için de ideal bir andır. Bu gibi durumlar için hazırlanmış bir havuza başvurmanız tavsiye edilir.

Tavsiye almak için üye olun

Top