• Bebeğin İhtiyaçlarını Tanımak

Bebeğin İhtiyaçlarını Tanımak

İhtiyaçlarını tanımak

Bu aşamada bebek uyku sürelerini düzenlemeyi ve ihtiyaçlarını size bildirmek için iletişim kurmayı dener. Bu süreç boyunca bebeğiniz ilk hafta ağladığından daha fazla ağlayabilir, aynı zamanda kendisini çevreleyen dünyaya karşı algıları daha açıktır ve çok daha duyarlı durumdadır. Bu ay ilk defa tebessüm etmesi oldukça muhtemeldir.

Yeni yetenekler

Bebeğin gelişimi boyunca yeni yetenekleri ortaya çıkar...

Başını kaldırır ve çevresinden gelen bazı seslere yanıt verir
Objeleri gözüyle takip eder

Tavsiyelerimiz

Bebeğinizin uyuduğu zamanı dinlenme saatiniz olarak kullanın
Tebessüm ederek karşılık vermesi için onu okşayarak ve onunla konuşarak teşviklerde bulunun.

Uyku: Uyku saatleri

Bebeğinizin geceleri üç veya dört defa uyanması normaldir bir uyku düzensizliği yaşadığının göstergesi değildir. Bu aile için zor bir dönemdir.

Bu yaşlarında bebekler 3 veya 4 ayrı seferde olmak üzere günde toplam 16 ila 18 saat boyunca uyurlar.
Bebeklerin uyku saatleri oldukça değişkendir. İki aylıkken, bebeğiniz kendi uyku düzenini kurmaya başlar, fakat hiç bir bebek üst üste 4 saat boyunca uyuyamaz.
Bebeğiniz karnı acıktığı anda uyanacaktır. Bu uyku saatlerinin keyfini çıkarabilmek için yatağa gitmeden hemen önce bebeğinizin karnını doyurun.
Bu aileler için zor bir dönemdir, bitkinliğin sınırına taşınabilirler.

İletişim: Tebessüm

Bebekler ilk haftalarda sık sık gülümserler. Fakat bu aşamada gördüğümüz tebessüm çok değişiktir. Artık tebessüm bütün yüzüne yayılmaktadır, daha da önemlisi onunla konuştuğunuzda ve oyun oynadığınızda size gülümsemesidir. Bu tür bir tebessüm sizinle bebeğiniz arasında, ileride bebeğinizin beklenti durumunu belirleyecek bir gülümseme ve kıkırdama aşaması oluşturacaktır.

Yaptığınız şeyden hoşlandığında gülümser ve kıkırdar, büyüdükçe, teşvikleri algılamakta daha yetkin olacak ve oyunlarınızdan olabildiğince keyif alacaktır.
Sesinizin ritmine ve kafanızın hareketlerine zevkle yanıt verecektir.
Gülümseme davranışının doğuştan geldiği kanıtlanmış olsa da, bu davranış kendisine gülümsenilen bir çevrede daha iyi gelişecektir.

Motor beceriler: Parmağını neden emer?

Bebekler parmaklarını emmeye doğmadan önce başlarlar bu onları rahatlatır ve sakinleşmelerine yardımcı olur. Bu hareket bebek için basit değildir. Gerçekte bu bebeğiniz için tam bir zafer anlamı taşır.

Parmağını emmesi dört refleks hareketin sonucunda gerçekleşir: kolunu uzatması, elini ağzına götürmesi, parmağını ağzına sokması ve emmesi.
Bu yaşında bebek, çok heyecanlandığı zaman parmaklarını emerek sakinleşmek isterler. Bu, ona davranış kuralları oluşturmasında yardımcı olarak çevreye adapte olmasına katkıda bulunur.

Öğrenme süreci: Hareket eden objeler

Bebekler, doğdukları andan itibaren, hareket eden her şeye görebildikleri sürece yani görüş alanında oldukları sürece hayranlık duyar, İnsanları ve objeleri tanımak için çok erken yaştan itibaren antrenman yaparlar. Bu isteği tatmin etmek için dikkatini dağıtacak yeteri kadar objeyi onlara sağlamalıyız.

Hafif parlak renkli objeleri tavana, serbest kalacakları ve hareket edebilecekleri biçimde asmak iyi bir fikir olabilir. Bunlar beşikten yaklaşık 30 santimetre uzakta olmalıdır.

Tavsiye almak için üye olun

Top