• Bebeğin İlk Adımları

Bebeğin İlk Adımları

İlk adımları

İlk doğum günü geldi ve bütün aile bu günü çok özel bir şeye çevirmek için hazır. Çocuk artık yürüme yetisine sahiptir ve zekası daha gelişkindir.

Yeni yetenekler

Bebeğin gelişimi boyunca yeni yetenekleri ortaya çıkar...

Anne ve baba dışında bazı yeni kelimeler söyler
Yürüyebilir

Tavsiyelerimiz

Bu yeni ihtiyaçlarını karşılaması için ona oyuncaklar hediye etmek için iyi bir fırsat.

Dünyayı keşfetmek

Bu yaşında bebek kendini keşifleri için güvende hissetmeye ihtiyacındadır, bu nedenle bağımsızlık ruhu, yürüme çabaları teşvik edilmelidir. Şu andan itibaren yaklaşık 20 ay içinde çocuk "kendi kendine yapma" bilincine sahip olacaktır. Yapılan şeye hakim olmak çok önemli bir durum haline gelir, denemelerinde başarısızlığa uğradığında hayal kırıklığına uğrayacaktır.
Bu an onlara eşyaların kullanılış biçimini öğretmeye başlamak ve düzenli olarak hatırlatmak için iyi bir zaman.

Uyku: Kabuslar

Uyku ihtiyacının ne kadar olduğunu tahmin etmesi gereken kişi sizsiniz, fakat genel olarak söylemek gerekirse, ilk yıldan itibaren bebekler geceleri yaklaşık 10 ila 11 saat, gündüz saatlerinde ise 1 veya 2 saat uyur.

Bu yaşında gece yarısı aniden uyanması olasıdır. Bu durum çocuklarda "aktif uyku"nın etkin olması nedeniyle gerçekleşir.
Gece boyunca bebeğiniz durmaksızın uyur, bu uykular sırasında bütün korkuları ve gün boyunca edindiği izlenimler kafasında canlanır.
Onu kucaklamak ve sakinleşmesi için teselli etmelisiniz. Kapısını ya da odasının ışığını açık bırakabilirsiniz. Yeniden uykuya dalacaktır.

İletişim: Bir kelime yeterlidir

Önceki bir kaç ay boyunca taklit yeteneğini durmaksızın geliştirdi. Artık amaç içeren bazı kelimeleri söyleyebilmektedir.

Sadece tek kelimeyle bütün bir cümleyi ifade eder, farklı şeyleri kastedebilir.
İletişim kurmak için çok az kelimenin yeterli olmasını sağlamak annenin becerisi olacaktır.

İdrak: Ayrılık korkusu

Ayrılık bu yaşlardaki bir çocuğun yaşayabileceği en acılı histir, anne babasının aniden göz önünden kaybolması nedeniyle korkuya kapılabilir.

Artık daha hareketli olduğundan çocuğunuz yeni şeylere ilgi gösterecektir.
Kendine bir problemin içine sokması durumunda onun yanında olacağınızı her zamankinden çok bilmeye ihtiyaç duyar, bu ona güvende olma hissi verecektir ve yeni şeyler keşfetmesi için onu teşvik eder.

Motor beceriler: İlk adımlar

Bu yaştaki bebeklerin büyük çoğunluğu ayağa kalkabilir hatta eğilip bulduğu şeyleri alabilir, fakat hala bağımsız bir şekilde yürüyemezler. Diğer taraftan, bir çok çocuk emeklemeye isteksizdir, buna karşın, ayağa kalkmak ona farklı bir dünya görünümü sunar üstelik keşifler yapmak serbest kalan ellerini kullanmasına olanak sağlar.

Yürümeye başlama zamanı farklı etkenlere göre değişir. Örneğin, çok aktif ve zayıf çocuklar sakin ve kilolu çocuklara oranla erken yürüme eğilimindedir.
Bacağın uzunluğu da bir etkendir. Bacakları daha kısa olanlar dengeyi daha iyi sağlayabilmektedir.
Kötü bir düşüş yaşadıkları zaman bazı çocuklar umutsuzluğa kapılır ve yeni denemeleri daha sonraki bir zaman için erteler. Tekrar denemeye başlaması için bebeğinizin daha iyi hissetmesini ve daha kararlı olmasını bekleyin.
Çocuğunuz grip, kulak enfeksiyonu veya onu zayıflatan başka bir hastalık geçirdiyse, tekrar denemeye başlaması için güçlenmesini bekleyin.

Öğrenme süreci: küçük faaliyete başlar

Şu andan itibaren çocuğun hayal dünyası ve kişiliği gelişmeye başlayacaktır. Hareket yetisi geliştikçe, kararlılık ve güven kazanması için uygun oyuncaklara ihtiyaç duyar.

Arabalar gibi itebileceği, sürükleyebileceği ve çevirebileceği oyuncaklar uygundur.
Doldurma ve boşaltma oyunları, yapbozlar veya su veya kumla gerçekleştirebileceği herhangi bir faaliyet, özellikle açık havada gerçekleştirildiği durumlarda kesinlikle tavsiye edilir.
Bu etapta yapıcı değil yıkıcı olması sizi endişelendirmemeli.
Sadece oyuncaklar yeterli değildir, çocuğunuz üzerinde tam olarak etkili olması için oyuncakları ona açıklamanız gerekmektedir. Böylelikle çocuk oyuncak ve sizin aranızda etkili bir bağ kuracaktır.
Tam olarak nasıl oynayacağını söylememelisiniz, bunun yerine onun boyuna eğilip oyuncağın olasılıklarını birlikte keşfetmelisiniz.
Çocuğunuz "hayır" kelimesinin anlamını öğrenmeli, ancak bu şekilde sahip olamayacağı şeyler ve güvenliği için gidemeyeceği yerler olduğunu öğrenebilir.

Tavsiye almak için üye olun

Top