• Bebeğinize Süt Dişleri Çıkarken Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Bebeğinize Süt Dişleri Çıkarken Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Hayatının ilk yarım yılını tamamladığında damağında süt dişi adı verilen dişleri göreceksiniz. Ateş, ağlama, iştahsızlık, irritabilite bu ilk diş parçalarının çıkışı sırasında karşılaşılacak hoş olmayan durumlardır. Değil mi?

Halk arasında "süt incisi" olarak tanınan bu dişlerin ilki çenenin alt kısmında, bebeğiniz 6 aylıkken çıkacaktır. Bu ilk diş anne babanın çocuğun gelişimiyle ilgili kurduğu hayallerden birine karşılık gelir, aynı zamanda verdiği rahatsızlıklardan dolayı bazı şüpheleri de beraberinde getirecektir.

Çocukların birçoğunda dişlerin çıkışı fark edilmeden gerçekleşir. Bu nedenle, kulak iltihabı, ishal, ateş veya iştah eksikliğinin bu süreçle bir ilgisi bulunmamaktadır. Diğer semptromlara bağlı olarak size bu problemin neden yaşandığını açıklayalım:
- Bebeğinizin her zamankine oranla daha fazla salya salgıladığını görürsünüz. Fakat bu sadece zamansal bir tesadüften ibarettir. Salyanın artımı, tükürük bezlerinin hayatın ilk altı ayı içerisinde olgunlaşmasıyla ilgilidir, bezler tamamlayıcı besinlerin alımı için hazırlık yapmaktadır. Çiğnemek için bebeğiniz daha fazla tükürük üretir.
- Diş çıkarma ateşe neden olmaz; en fazla bir iki derece yükseltebilir ama termometre bu sebepten ötürü asla 38 ºC'yi göstermez. Bebeğinizin çok ateşi varsa bunun sebebini başka bir yerde arayın.
- Diş çıkarma, rahatsızlık vererek bebeğinizin huzursuz ve rahatsız görünmesine sebebiyet verse de yoğun bir ağrı üretmez.
- İshal diş çıkarmayla ilişkilendirilemez, fakat dışkısının daha yumuşak olduğunu gözlemlersiniz, bu bebeğin beslenmesinde herhangi bir değişimi gerektirmez.

Rahatsızlıkları hafifletmek isterseniz:
- Bir kaç dakika boyunca parmaklarınızla diş etlerine masaj yapın.
- Soğuk ağrı kesici ve ateş düşürücü etkiye sahip olduğundan, soğuk bir havlu ya da bez uygulayın.
- Önceden buzdolabında soğutmuş olduğunuz bir dişlik verin.

Tavsiye almak için üye olun

Top