• Bebeğinizin Hareketlerini Koordine Etmesi

Bebeğinizin Hareketlerini Koordine Etmesi

Hareketleri koordine etmek

Bu aşamada bebeğiniz vücudunu anlamaya başlar ve yapabileceği şeyleri öğrenir. Artık, çevresine daha iyi göz gezdirmek için bedenini kaldırabilir ve çok kısa bir süre sonra geriye doğru dönmeyi öğrenir. Bunu başarmasının ardından dünya ona daha çekici gelmeye başlar.

Yeni yetenekler

Bebeğin gelişimi boyunca yeni yetenekleri ortaya çıkar...

Başını sağlam bir şekilde kaldırabilir.

Çevresindeki objelere ulaşmayı dener

Tavsiyelerimiz

Bebeğinizin ulaşabileceği objelere özellikle dikkat edin, çünkü bu etapta bir şeyi alıp ağzına götürmeyi denemesi oldukça kolaydır.

İlk konuşma denemeleri

Bebeğiniz eylemlerinin etki doğurduğunu keşfeder, bu tamamıyla bir dönüm noktasıdır, bunları tekrar etmesiyle tam olarak coşkulu bir sürece dönüşür. Bu aşamada elinizi kullanarak görme duyusunu koordine etmeye devam edin. Diğer taraftan yüz yüze oyunları hala çok sevmektedir. Yaklaşık, dört buçuk aylıkken ilk konuşma denemeleri başlar. Hala konuşamaz ama bu denemeler onun iletişim kurmaya ilgi duyduğunun göstergesidir. Anne babasını tanıyabilir ve bu dönemde aynı zamanda kendini onlardan ayrı düşünüp korku hissetmeye başlar.

Uyku: rutin

Bir uyku düzeni kurmak için kritik bir an. Bu yaşta çocuklar gece boyunca 9 ila 11 saat, ve her biri bir saatten oluşan iki veya üç sabah uykusu uyumaya hazırdırlar

Kolaylıkla uyanabilecekleri hafif uyku dönemindedirler ve sizin yardımınız olmadan tekrar uykuya dalmayı öğrenmeleri gereken bir yaştadırlar.
Uyandığı zaman onunla mümkün olduğu kadar az iletişim kurmaya çalışın, bu şekilde ilgilenme, konuşma veya oyun saati değil uyku saati olduğunu anlayacaktır.
Bu yaşta çok kolay bir şekilde alışkanlık edindiklerini hatırlayın, bu nedenle eğer hızlıca beşiğinde uyumasını istiyorsanız onu yatağınızda, kollarınızda veya beşik dışındaki başka yerlerde uyutmayın.

İletişim: Teşvik

Her bebek normal gelişim için harekete geçirilmeye ihtiyaç duyar fakat bazı durumlarda bu teşvikler zararlı olabilir. Bebek oldukça ilgi çekici bir oyuncak bulmuş olabilir. Müziğin ve hareketlerin kombinasyonu sistemini etki altına alabilir, bu durumu bildiği tek şekilde yanıtlayacaktır, ağlayarak.

Aynı anda birden fazla oyuncağa sahip olmasını önlemeye çalışın, oyuncakları basit ve yaşına uygun olsun. Teşvikler kabul edilebilir olmalıdır, aşırıya kaçmak zararlı olabilir.
Ona kitaplar ve resimler göstermek için iyi bir an. Çevresindeki her şey onun dikkatini çeker: hayvanlar, insanlar, elbiseler ve renkler ne kadar parlak olursa o kadar çok dikkatlerini çekerler. Her bir çizimi gözlemlemesi için ona yeterli zamanı tanıyın ve daha sonra parmağınızla göstererek onlar hakkında yorumlar yapmasını sağlayın.
Kendi bağımsızlığını anlayabilmesi için, çocuğunuzun kendi kendine yetebilmeye ve tek başına oyun oynamaya da ihtiyaç duyduğunu unutmayın.
Diğer taraftan hiç bir şey yapmama, sadece çevresinde olan biteni izleme ve dinleme hakkına da sahiptir.

Motor beceriler: Yeni beceriler yeni dünyalar

Bebeğin bu dönemde çabasının hedefinde oturmayı ve ellerini kullanmayı öğrenmek bulunur. Bebek daha iyi bir kas sistemi ve koordinasyon prensibi geliştirmiştir.

Oturduğu zaman, beli sağa doğru eğilir, düştüğü zaman kalkamaz.
Sırt üstü uzanmayı sever, fakat başı ve ayakları, çevresini daha iyi gözlemlemek için hafifçe dikilmiş durumda uzanmalıdır. Ağzı aşağıya gelecek şekilde uzanarak, bedenini her iki yöne doğru çevirir ve sonra ağzını yukarıya kaldırır.
Dört aylık olduğunda bebek elini her gördüğü şeye uzatır, objeleri almayı ve bir süre onları elinde tutmayı bilir. Her iki eli arasında bir koordinasyon prensibi görülür. Eline aldığı her şeyi dikkatlice inceler, elinde çevirir ve ağzına götürür.
Başını dik tutabilir, böylelikle kendisini çevreleyen dünyanın geniş bir görüntüsünü algılayabilir.

Öğrenme süreci: Kaşık kullanımı

Bebeğiniz, daha önceki beslenme kaynakları olan memenin veya emziğin yumuşak temasına alıştıktan sonra birden bire metal bir kaşığın soğuk ve sert temasını hissediyor, bunu hayal etmeye çalışın. Buna alışmaktan başka çaresi yok, siz bu geçiş sürecini yumuşatmak için bir şeyler yapabilirsiniz.

Metalden yapılmış soğuk kaşıklar yerine plastik küçük kaşıklar kullanın. Bir kaç hafta öncesinden, benzer bir kaşığı incelemesi, oyun oynaması ve ağzına sokması için ona verin. Bu şekilde, zamanı geldiğinde, bu hissi tanıyor olacaktır.

Tavsiye almak için üye olun

Top