• Bebeğinizin İlk Adımları

Bebeğinizin İlk Adımları

Her ikiniz için de sakin bir an olacak. Gün içinde yapacağınız geziler her ikiniz için de faydalıdır: bebeğiniz için faydalıdır zira bu onu hem sakinleştirir hem de uyarır, sizin için faydalıdır zira birazcık da olsa hava değişikliği yaşamak için "dört duvar" arasından çıkmış olmaktan dolayı iyi hissedersiniz.

Size tam tersini anlatmış olmalarına rağmen, hekimler eve döndüğünüz ilk günden itibaren bebeğinizle gezintiye çıkmanızın hiç bir zararlı yanı olmadığı konusunda ısrarcıdır.

Havanın çok sıcak veya soğuk olması gibi dış nedenler dışında, ilk haftalarınızı evde kapalı geçirmek için bir neden yoktur.

Gezintinin faydaları

- Bebeğinizin alacağı temiz hava bağışıklık sistemini geliştirmede yardımcı olur.

- Güneşe maruz kalmak (asla direkt olarak değil tabii ki) kemik oluşumu için önem taşıyan D vitamini sentezini olumlu etkiler.

- Gezinti arabasının sesi, gergin olduğu durumlarda bebeğinizi rahatlatır.

- Çevresinde gördüğü her şey dikkatini çekeceğinden, sokağa çıkmak aynı zamanda görme ve duyma duyusu için uyaran işlevi görür. Bununla birlikte, gezintiye çıkmayı bebeğinizin uyuması için bir metot haline getirmeyin.

Açık havadan biraz da olsa yararlanmak için şunları aklınızdan çıkarmayın

- Hava güzel ise bebeğinizle birlikte yarım saat kadar dışarı çıkabilirsiniz. Hava güzel değilse daha kısa bir gezi yapın.

- Sakin, az gürültülü ve az kirlenmiş alanları seçin.

- İdeal an yılın hangi döneminde olduğunuza göre değişir. Yazın akşama yakın bir saatte çıkın, zira bu saatte güneş ve ışık çok yoğun değildir. Kışın, gün ortasındaki tipik sıcaklık en çok tavsiye edilen saattir.

-Bebek arabası üzerinde güneşlik veya kapüşon gibi fiziksel koruyucular kullanarak bebeğinizin hassas cildine güneş ışınlarının direkt olarak gelmesini engelleyin.

- Kapalı ve insanlarla dolu alanlara veya sigara içilen alanlara girmeyin.

- Bebeğinizi aşırı sıkı giydirmeyin. Genel olarak dışarıda ve yine evde de dışarıdaki gibi, bebeğinize sizin taşıdığınız elbiselerden sadece bir kat fazla elbise giydirin.

Tavsiye almak için üye olun

Top