• Bebek Nasıl Emzirilir?

Bebek Nasıl Emzirilir?

Bebeğinizi emzirmek benzersiz bir deneyimdir. İlk defa yapacaksınız, bu konuda çok fazla sorunuz olması doğaldır. Emzirme hakkında bütünsel bir fikir sahibi olmanıza yardım edecek bazı genel kalıpları aşağıda açıklayacağız.

Önce emzirin

Bebeğinizi, hepsinden önemlisi ilk başlarda, direkt olarak emzirmelisiniz, ona ne emzik ne de biberon vermemelisiniz.

Ne zaman emzirmeliyim?

Zaman ayarlaması bakımından, belirli bir saatte değil bebeğiniz sizden istediği zaman emzirmeniz daha doğrudur. İlk aydan sonra, gece dinlenmeleri 6-8 saat olmak üzere her 3-4 saatte bir emzirebilirsiniz yani günde 5-6 defa. Uyuduğu zaman bebeğinizi uyandırmanız veya saati gelmediği için aç olmasına rağmen emzirmeme gibi davranışlar tavsiye edilmez. Esnek olmalısınız.

Her bir emzirmenin süresi

Bebeği emzirmek için ihtiyaç duyulan zaman her bir bebeğe, her bir anneye ve her yaşa bağlı olarak, hatta bir emzirmeden diğerine, değişiklik gösterir. İdeal olanı, bebeğin memeyi kendiliğinden bırakacağı ana kadar emzirmeyi sürdürmektir. Bazı bebekler sadece bir memeden, bazı bebekler ise her iki memeden de emebilir, fakat onların her ikisini de tamamen boşaltmak tercih edilmeli bu şekilde göğüste yanmalara neden olacak şekilde süt birikmesi önlenmelidir.

Emzirmek yeterlidir

Alışıldığı üzere, meme emen bir bebek süt içeren başka sıvılara ihtiyaç duymaz, çocuk doktorunuza danışmadan ona su vermeniz gerekli değildir ve tavsiye edilmemektedir.

Tavsiye almak için üye olun

Top