• Bebeklerde Ateşten Ne Zaman Endişelenmek Gerek

Bebeklerde Ateşten Ne Zaman Endişelenmek Gerek

En temel konsültasyon sebebidir, en sık rastlanan çocuk hastalığı semptomlarındandır. Bebeğin vücut ısısında görülen yükselme anne babayı çok endişelendirmesine rağmen, genellikle, hafif karakterli hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Ne zaman gerçekten önemli bir durum olduğunu ayırt etmeyi öğrenin.

Ateş söz konusu olduğunda öğrenilmesi gereken ilk şey, termometrenin 38º'yi göstermesi gerekliliğidir. Termometre 37,5º ila 38º arasında gösteriyorsa hafif ateş söz konusudur. Üstelik, ısının termometreyi bebeğin vücudunda nereye koyduğumuzla da bir ilgisinin bulunduğunu unutmamalıyız. Rektumda ve kulakta, koltuk altı ve kasığa oranla daha yüksek rakamlar elde edersiniz.

Bu endüksiyonlarla, bilmeniz gereken tek şey Acil Servise ne zaman gitmeniz gerektiği veya pediyatristle normal konsültasyona ne zaman başvurmanız gerektiğidir. Gecikmemeniz gereken durumlar şunlardır:

-       Yeni doğmuş bir bebek söz konusuysa ve ateş 38º üzerinde seyrediyorsa veya, tersine, 35,5º altındaysa enfeksiyon söz konusu olabilir, bu yeni doğanlarda önemli bir durumdur.

-       Bebek üç ayın altındaysa ve belirli bir nedenden bağımsız yüksek ateşi varsa veya çürük, iritabilite veya iştahsızlık semptomlarıyla birlikte görülüyorsa.

-       Yaşı farkı olmaksızın, ateşi varsa ve derisinde parmak ile bastırıldığında veya esnetildiğinde kaybolmayan kırmızı noktalar görülüyorsa.

-       Yaşı farkı olmaksızın, 40º üzerinde ateşi varsa.

Diğer durumlarda aşağıdaki gibi davranmalısınız:

-       Üzerindeki elbiseleri çıkarın.

-       Sıvı içirin: su, meyve suları...

-       Alnına, koltuk altına, kasıklarını, kollarına ve bacaklarına soğuk suyla ıslatılmış havlu koyun.

Hekiminize giderken ona bir ateş düşürücü ilaç verin. Ağırlığına bağlı olarak vereceğiniz ilacın dozunu ve sıklığını hekiminiz size bildirmiş olmalıdır. 

Tavsiye almak için üye olun

Top