• Bebeklerde Diş Çürümelerini Engellemek İçin Tavsiyeler

Bebeklerde Diş Çürümelerini Engellemek İçin Tavsiyeler

Ağız ve diş sağlığı bakımı çocuğunuz büyüyüp kalıcı dişlerini çıkarmaya başladığı zaman, yaklaşık 5 yaşında, başlatılmamalıdır. Süt dişlerinin sağlıklı ve korunaklı olması için çok daha öncesinden gerekli önlemleri almak gereklidir.

Size abartı gibi gelse bile, diş etlerini ve daha ilerde süt dişlerini temizlemek çocuğunuz dünyaya geldiği andan itibaren bir rutin olarak görülmelidir. Kısa süre sonra kalıcı dişlere yerini terk edecek olan süt dişlerindeki çürümeler önemlidir zira çürüme veya enfeksiyon nedeniyle çocuğunuz süt dişlerinden herhangi birinin parçasını kaybederse kalıcı dişler alan problemi yaşayabilir.

Bu durumu önlemek için alabileceğiniz bazı önlemler vardır:

- Çocuğunuz biberonu aldığında dikkatli olun. Yüksek şeker içeriği ve diş etleriyle teması hala çıkmamış olsalar bile bebeğinizin süt dişlerinde çürüklere neden olabilir. Çok zayıf bir şekilde emdiğini veya emmediğini gözlemlerseniz, bitmemiş olsa bile biberonu bebeğinizden alın. "Biberon çürükleri" olarak adlandırılan çürükler ilk dişlerde siyah lekeler olarak kendilerini gösterirler.
- Biberonla uyumasına izin vermeyin. Böylelikle, yukarıda bahsedilen sorunu ve kulak iltihabını engellemiş olursunuz.
- Yemeğini bitirdiğinde, süt artıklarını temizlemek için diş etlerinin üzerinden ıslak kompres geçirin.
- Yeteri kadar büyümesinin ardından, bardaktan içmeye alıştırın. Böylelikle diş etlerinde ve dişlerinin arasındaki boşluklarda süt ve yemek artığı kalmayacaktır.
- Çocuğunuz biberonla uyumakta ısrar ederse, biberona sadece su doldurun.
- Yürümeyi öğrendiği zaman, ağzında biberonla yürümesine izin vermeyin, düşebilir ve dişlerine zarar verebilir.
- Sizin için çok küçük olsa bile, bebekler için üretilmiş küçük fırçalar vardır, diş etlerini temizlemek için bunları kullanmalısınız.

Tavsiye almak için üye olun

Top