• Bebeklerde Kolik

Bebeklerde Kolik

Doğumun ikinci haftasından itibaren bebeğiniz, nasıl davranacağınızı bilmediğiniz durumlarda sizi umutsuz bırakabilecek şekilde, teselli edilemez aralıklı ve açıklanamayan bir ağlama tutturur.

İlk üç ay ağlaması veya bebek koliki olarak adlandırılır.

Sakin olun, patolojik bir durum değil, geçici bir durum. Sabır ve daha fazla sabır.

Bebeğinizin 15 günlük olduğunda başlaması muhtemel olan ve yaklaşık olarak üçüncü aya kadar sürecek olan bu kolik döneme karşı koymak için en iyi reçete sabırlı olmaktır.

Nasıl anlarsınız?

- Genellikle akşam veya gece saatlerinde baskındır.

- Haftada üç günden fazla ve günde üç saatten fazla sürer.

- Başlangıç ve bitişi anidir.
- Başladığı zaman, bebeğiniz gergin görünebilir, karnı sert ve şişmiş durumdadır, yumrukları kapalıdır, yüzü kırmızıdır, bacaklar katlanmış, sırtı kambur vaziyettedir.

Bir sağlık problemi olmadığı için kesin bir tedavisi yoktur. Yine de onu sakinleştirmeye yarayacak bazı önlemler serisini devreye sokabilirsiniz:

- Ağladığı zaman, gürültüden uzak, sakin ve rahat bir ortama gidin ve onu kolunuzda yumuşak ve ritmik hareketlerle sallayın, sırtına hafif hafif masaj yapın.

- Eğer ağlaması gittikçe sinirli hale geliyorsa, birisinin bebeğe sizin yerinize bakmasını isteyin. Gerilim durumunuz bebeğinizin sakinleşmesini imkansız hale getirecektir.

- Bu durumu pediyatriste anlatın. Pediyatrist kolik'in laktoz intöleransıyla bir ilgili olup olmadığını değerlendirecektir, bu durumda bebeğin diyetinde, emziriyorsanız sizin de diyetinizde, bazı değişiklikler yapacaktır.

Tavsiye almak için üye olun

Top