• Bebeklerde Saç ve Tırnaklar Ne Zaman Kesilmeli?

Bebeklerde Saç ve Tırnaklar Ne Zaman Kesilmeli?

Bazı bebekler saçsız doğarken bazıları çok fazla saçla dünyaya gelir. Aynı şekilde bazı bebekler dünyaya diğerlerine oranla daha uzun tırnaklarla gelir. Bebeğinizin "temizliğini" tamamlamak istiyorsanız ve ona zarar vermekten korkuyorsanız, aşağıdaki tavsiyeleri not edin.

Bu göründüğünden daha kolaydır, ama yine de, bebeğinizin kırılganlığı göz önünde bulundurulduğunda, saçlarını ve tırnaklarını kesmeden önce bazı önlemler almanız gereklidir. İlk olarak bu işlemleri gerçekleştirmek için doğru zamanı bulmalısınız.

-          Doğumda tırnakların çok uzun olduğu ve bir kağıt gibi kolaylıkla kesilecek kadar yumuşak görünür. Buna rağmen, bebeğin cildine zarar vermekten kaçınmak ve yanlarını çok fazla kısa kesmemek için bir hafta beklemeniz tavsiye edilir.

-          Bu arada, çok sık yaşanılan bir durum olan el hareketleri nedeniyle bebeğin yüzünün çizilmesi olayını bertaraf etmek için pamuk eldiven kullanabilirsiniz.

-          Tırnakları bebeğiniz uyurken kesin, bu şekilde hareket etmesini engellemiş olursunuz ve parmaklarını iyi tutun.

-          Bebekler için özel, yuvarlak uçlu bir makas kullanın, bu makası çocuk bakımı için malzemeler satan yerlerde bulabilirsiniz.

Saç kesimi söz konusuysa, gerekli gördüğünüz herhangi bir zamanda bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz zira doğumundan kısa bir süre sonra saçlarının kesilmesi durumunda bebeğin saçlarının daha güçlü ve kalın çıkacağı söylentisi temelsizdir.

-          Tıpkı tırnak kesiminde olduğu gibi saç kesimi sırasında da bebeğinizin kafa derisine zarar vermemek için özel makaslar kullanın. Bebeğinizin saçlarını ıslatmanız, saçları parmaklarınızın arasında tutmayı kolaylaştıracağından size kesim sırasında avantaj sağlayacaktır.

-          Birçok durumda, bebeğin doğduğu zaman başında olan saçlar kesinleşmiş saç yapısını göstermemektedir, bu konuda kesin fikir sahibi olmak için bir kaç ay beklemek isteyebilirsiniz.

-          Kafasını tıraş etmeden önce kaçıncı ayında olduğunu göz önünde bulundurun. Bebek kafa kısmından çok fazla ısı kaybı yaşar ve saçlar bu duruma karşı koruma görevi görür.

Tavsiye almak için üye olun

Top