• Emzirme Sonrasında Gazını Çıkarması İçin Ona Nasıl Yardım Ederim?

Emzirme Sonrasında Gazını Çıkarması İçin Ona Nasıl Yardım Ederim?

Çocuğunuzun emzirme veya biberonla besleme sonrası gaz çıkarması sizin için çok önemlidir. Gazının olmamasını, geri çıkarmamasını veya kusmamasını, sakin kalmasını ve iyi uyumasını sağlamak istersiniz. Bebeğinizin süt içerken yuttuğu havayı dışarı atmasını sağlamak için, yemekten sonra biraz zaman geçmesini beklemelisiniz. Bebeklerin her zaman hava yutmadıklarını bu nedenle de her zaman gaz çıkarmaya ihtiyaç duymadıklarını unutmayın. Çocuğunuz memeye iyi yerleştirildiyse veya ona biberon verirken emziğin sütle dolu olduğundan ve biberonun akış hızının uygunluğundan emin olursanız daha az hava yutmaları olasıdır. Siz yine de şu tavsiyelere uyun:

-       Gaz çıkarabilmesi için emmesine ara vermeyi bekleyin. Yemeğini bölmeyin. Birkaç dakika geçmesine rağmen gaz çıkarmıyorsa ısrar etmeyin ve emzirmeye devam edin.

-       Bunun sonunda, bu operasyon için ona 10-15 dakika ayırın.

-       Omzunuza veya gaz dışında ağzından yemek çıkarması durumuna karşı kucağınıza bir havlu koyun.

  Gaz çıkarmayı kolaylaştıran üç pozisyon vardır.

  1. Onu düz pozisyonda kafası sizin omuzlarınızın üzerine gelecek şeklide konumlandırın. Kafasını ve bedenini bir elinizle tutun ve diğer elinizle sırtına yumuşak yumuşak vurun.
  2. Kucağınıza oturtun ve aynı hareketi bir tekrarlayın.

Kucağınızda ağzı yere gelecek şekilde alın, kafasını gövdesinden daha yukarıda olması amacıyla destekleyin. Sırtına yumuşak yumuşak vurun veya masaj yapın.

Tavsiye almak için üye olun

Top