• Evde Güvenlik

Evde Güvenlik

Çocukları kontrol etmenin tek yolu önlemler almaktır. Çocuğunuzun dünyayı keşfetme görevini yerine getirmesine izin verin ama bunun için güvenlik önlemleri alın.

Anne-baba ve çocuklara bakmakla sorumlu diğer yetişkinler temel risklerden ve bu riskleri ortaya çıkaran koşullardan yeteri kadar haberdar olmalıdır. Kazaların büyük çoğunluğu öngörülebilir ve hatta engellenebilir:

- Doğduklarında çocuklar çok az hareket ederler, pasiftirler, bu nedenle kazaları önlemek için onları yatak gibi düşebilecekleri yerlere bırakmamak veya yatağın örtülerinin yüzünü kapatıp boğulmasına neden olmaması için gözlem altında tutmak gerekmektedir.
- 3-6 aylık olduğunda her şeyi ağzına sokmaya başlar; bu yüzden küçük ya da sökülebilir parçaları bulunan oyuncaklar vermemek gerekir.
- Sürünmeye veya yürümeye başladığı zaman, tehlike riskleri artar çünkü çevresi artık daha geniştir. Anne ve babanın, çocuklarının karşılaştığı tehlikeleri görmesine yardımcı olan bir diğer önlem, dört ayak üzerine gelerek veya çömelerek çocuğun yüksekliğine inmek ve çocuğun dolaştığı yerlerde dolaşarak tehlikeli olabilecek şeyleri görmeyi denemektir.
- Çocuk büyüdükçe yaptığı faaliyetlerle birlikte riskler de büyümeye başlamaktadır. Prizler, kapılar, pencereler, çekmeceler, merdivenler, küvetler, ilaçlar, temizlik ürünleri... önlem alınmadığı durumda kaza olasılıkları sınırsızdır. Prizleri kapatın; kapılar kapandığı zaman arasında kalmaması için kapıların kapanmasını engelleyecek stoperler koyun; masaların keskin kısımlarını plastik köşeliklerle korumaya alın; pencerelere güvenlik kilitleri yerleştirin; merdivenlere ulaşmasını engelleyecek bir set kurun; temizlik ürünlerini güvenlik kilidi bulunan yüksek raflara koyun ve aynı şeyi ilaçlar için de yapın.

Tavsiye almak için üye olun

Top