• Hamilelikte Üçüncü 3 Ay

Hamilelikte Üçüncü 3 Ay

Üç aylık beslenme planları

 

 

Üçüncü Üç Ay

 

İkinci üç aylık döneme kıyasla çok önemli değişiklikler söz konusu değildir.

Doğum yaklaşmaktadır, daha iyi bir doğum sonrası dönemi geçirebilmek amacıyla, vücudunuza demir alımı gerçekleştirmeniz, vitamin ve antioksidan oranını yükseltmeniz hala en önemli olgudur. Aynı zamanda Omega 3 bulunduran besinleri artırmanız da önemlidir. Zira bu besinler bebeğinizi beyin gelişimine, retinalarının ve merkezi sinir sisteminin oluşumuna yardımcı olmaktadır. Bu besinler, doğum sonrası depresyonla mücadelenizde ve sezaryen doğum gerçekleştirme olasılığını ortadan kaldırmada size yardımcı olacaklardır.

 

Omega 3 bulunduran besinler; Somon gibi balıklar, balık yağı bulunduran gıda takviyeleri, orkinos, koyu yeşil renkli sebzeler, ekmek, yumurta, ay çiçek yağı, ceviz, vb.

 

Mide yanması, kabızlık ve kramplar

Mide yanması, kabızlık ve kramplara hamileliğin bu aşamasında oldukça sık rastlanır. Hamilelik boyunca yaşayabileceğiniz rahatsızlıklardan biri kabızlıktır. Lif tüketimi bağırsak hareketlerini iyileştirmek ve daha iyi hissetmek için oldukça önemlidir. Keten tohumu, susam tohumu, buğday kepeği, mercimek, buğday tohumu, çavdar ve soya gibi lif bakımından zengin besinler mevcuttur. Kramplar için daha fazla fosfor, kalsiyum ve potasyum almaya özen gösterin.

Bol miktarda kalsiyum içeren besinler; Süt, yoğurt, peynir.

Besinlerin çoğunda fosfor bulunmaktadır bu nedenle beslenmenizde bir farklılık gerçekleştirmenize gerek yoktur. Fosfor bakımından en zengin besinler arasında şunlar yer alır: baklagiller, soya, çerezler, et, balık, süt, yumurta sarısı, enginar, maydanoz, sarımsak, vb.

Bol miktarda potasyum içeren besinler şunlardır: soya fasulyesi, domates salçası, fıstık, fasulye, bezelye, incir, erik, maydanoz, badem, nohut, mercimek, avokado, ceviz, çam fıstığı, kestane, mantar, fındık, vb.

 

Uyku düzeni

Doğum fikri sizde uyku sorunları yaşatabilir ve hatta uykusuzluk çekebilirsiniz. Bununla mücadele etmek için, kahve ve kafein içeren içeceklerden uzak durmalısınız. Hafif akşam yemekleri yemeniz ve eğer mümkünse, uyumaya gitmeden önce bir bardak ılık süt içmeniz önemlidir.

 

Bebeğinizi koruyun

Pediatri uzmanlarına göre, D vitamini almak ve iyi bir Akdeniz diyeti uygulamak bebeğinizi astıma karşı korur.

D vitamini bulunduran besinler; Süt, yoğurt, yağ türevleri, tahıllar, ekmek, kırmızı orkinos, taze küçük orkinos, yağlı peynirler, mantarlar, yumurtalar, vb.

 

Bakır, hamilelik boyunca fetüsün iyi gelişmesi için ve aynı zamanda emzirme dönemi için vazgeçilmezdir. Bu bileşeni barındıran besinler arasında deniz ürünleri, kuru meyveler, tohumlar, baklagiller, tam tahıllılar, soya ve kakao bulunur.

 

Kan hacminin artışını kompanse etme işleminde vücuda yardımcı olmak için hamilelik boyunca daha fazla sıvı tüketmeniz tavsiye edilir. Kahve, çok fazla tein içeren çaylar veya alkollü içecekleri tüketmekten kaçınınız, bu içecekler fetüsün gelişimini olumsuz etkileyebilir.

 

 

Doğuma giderken yanınızda bulunması gerekenler

 

 

Hastane için bebek valizi

- Temizleyici ıslak mendiller

- Bez

- Yünden veya pamuktan küçük bir battaniye (havanın durumuna göre)

- 2 adet çorap veya patik (seçmeli)

- 5 vaya 6 takım kıyafet

- 5 veya 6 pamuktan çocuk önlüğü.

- 1 çift eldiven (seçmeli)

- Hastaneden çıkarken giymek için kıyafet

 

Hastane için anne valizi

- 2 veya 3 adet ön tarafı açık gecelik (emzirmek için)

- 2 veya 3 adet emzirme sutyeni.

- Kullan at külotlar (loğusa hali nedeniyle lekelenecekler)

- Çatlayan göğüs uçları için bakım kremi

- Kirli çamaşırları koymak için 1 torba.

- 2 veya 3 çorap

-  Hastaneden çıkmak için 1 takım kıyafet

- Diş fırçası, diş macunu gibi kişisel temizlik malzemeleri

Tavsiye almak için üye olun

Top