• Kavanoz Mamaları Neden Uzun Ömürlü?

Kavanoz Mamaları Neden Uzun Ömürlü?

“Bir anne kendini ne kadar hırpalarsa çevresindeki kişiler tarafından da o kadar iyi bir anne olarak kabul ediliyor.” Bu sözü Hero Baby’nin düzenlediği etkinlikte Pazarlama Direktörü Aslı Çetkin söyledi 

 
“Bir anne kendini ne kadar hırpalarsa çevresindeki kişiler tarafından da o kadar iyi bir anne olarak kabul ediliyor.” Bu sözü Ülker Hero Baby’nin düzenlediği etkinlikte Pazarlama Direktörü Aslı Çetkin söyledi. Toplantı sırasında bu cümle hemen dikkatimi çekti ve not aldım. 

Sonrasında bu söz hep aklıma takıldı. Gerçekten de iyi anne olduğumuzu hem kendimize hem de etrafımızdakilere ispat etmeye çalışıyoruz. Üzerimizde sürekli bir yetersizlik duygusu var! “Ben iyi bir anne miyim?”  ya da “Çocuğuma şunu desem, bunu yedirsem etrafımdakiler ne der?” sorusu daima aklımıza takılıyor.  İstisnalar mutlaka vardır. Ancak toplumda genelinin böyle olduğuna adım gibi eminim.

Aslı Hanım konuşurken çocuklarım bebekken her konuda kendimi nasıl hırpaladığımı düşündüm. Gittiğim davet Hero Baby kavanoz mamalarıyla ilgiliydi. Ancak itiraf etmeliyim ki tatiller hariç günlük öğün olarak çocuklarıma hiç kavanoz maması vermedim. Sevgili annelerim “çocuğa hazır şey verme. İçine kim bilir ne katkı maddeleri koyuyorlar.” deyip durdular. Her kavanoz mamada bir tereddüt yaşadım! Üstelik önemli mama şirketlerinin bu konuda son derece hassas davrandıklarını bilmeme karşın bu tedirginliği yaşadım. Ancak bu kez gittim, yerinde gördüm. Ve ikna oldum. Fotoğrafta da görebileceğiniz gibi kendi ellerimle elmaları topladım. Ne kadar özenle yetiştirildiklerine bizzat şahit oldum. Dalından kopardığım elmaları afiyetle yedim. :) İnanın, bu kadar emin olmasam burada bu satıları yazmam.

Bebek meyvesi , “bebeklerin hassas bedenlerine zarar verebilecek pestisit gibi maddeleri içermeyen, bebek beslenmesi standartlarına uygun, seçilmiş bahçelerde doğal tarımla kontrollü olarak yetiştirilmiş meyvelerdir. “ olarak nitelendiriliyor. Manavlardan, marketlerden aldığımız meyvelerin özelliklerinden yeterince emin olabiliyor muyuz? Bu soruya gönül rahatlığı ile “evet” diyebilecek biri zor bulunur. Ülker Hero Baby'nin bu konudaki hassasiyetini gördüm. Siz de kendilerini sosyal medyadan takip edip daha ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz.

Hero
 
Ancak toplanan meyvelerin “bebek meyvesi” olduğunu bilmek beni tatmin etmiyor. Hep aklımda olan soru şu: “Kavanoz mamaları nasıl iki, üç sene bozulmadan durabiliyor?" Bu konuda anlatılanları paylaşmak isterim.Meyvelerde bozulmaya mikroorganizmalar neden olur.

Ancak bilindiği gibi mikroorganizmalar havasız ortamda yaşayamazlar.

İşte bu aşamada  uzun raf ömrü şöyle sağlanıyor:

•Üretim sürecinde ısıl işlem yapılır ve ürünün hava ile temas etmesine izin verilmez.
•Kapağı özel bir vakumla hava almayacak şekilde kapatılır.
•Bu işlem için özel bir kapak kullanılır.
•Ürün, özel kapağı ve vakum sayesinde hava ile asla temas etmez.
•Ürünün kapağı açılmadığı sürece bozulma gerçekleşmez.
Bu sayede herhangi bir katkı maddesi eklenmeden kavanoz içindeki püre tüm tazeliğini ve lezzetini raf ömrü boyunca korur. 

Açıkçası ben ikna oldum. Siz de bu hafta sonu açın bir kavanoz mama, kendinizi yormadan, hırpalamadan  çocuğunuza sağlıklı meyve yedirmenin tadını çıkarın. :)

Kaynak: www.bebek.com

Tavsiye almak için üye olun

Top