Meyve Çeşitliliği

Meyve Çeşitliliği

Uçsuz bucaksız çiçeklenmiş rengarenk tarlalar ve dallarından taşan meyve bahçeleri… İnsanoğlu olarak bu tanıdık manzaralar çoğumuzun içini ısıtır ve huzurla doldurur. Belki de tüm bu görüntüler bizlere yaşamımızın devamı için bitkilere ne kadar bağlı olduğumuzu hatırlatır. Bunula birlikte arıların da bu manzaraya ihtiyacı vardır. Belki görüntü olarak değil fakat çeşitlilik açısından yıl boyunca çiçeklere bağlı yaşarlar. Bu nedenle doğru ekilmiş tarım alanları, tahrip edilmek edilmek yerine korunmuş doğal alanlar ve alınabilecek ufak önlemler bile arılar için hayatta kalma veya yok olma arasındaki dengeleri değiştirebilir. Uzaktan olan biteni izlemek yerine yapabileceğimiz şeyler vardır. Bunun için henüz vakit çok geç değil.

Arılar İçin Gıda Sağlayabilirsiniz

Arılara yaşanabilir bir ortam sağlamak için dönümlerce tarlanızın olmasına gerek yoktur. Evinizin bahçesini, balkonunuzu ve hatta camlarınızın önünü arılar için nefes alma bölgeleri yapabilirsiniz. Bunun içinse normalden daha fazla çaba harcamanıza bile gerek yoktur. Yalnızca arı dostu bitkileri ekerek bunu sağlayabilirsiniz. Arı dostu bitkiler polen ve nektar üreten, arıları cezbeden bitkilerin genel ismidir. Kuş kirazı, üvez ağacı, brou çiçeği, kurtbağrı, ortanca, alıç, yaban asması, kardelen, unutma beni, ekinezya, lavanta, kekik, frenk soğanı, kosmos ve yıldız çiçeği arı dostu bitkilere örnek olarak verilebilir.

Arılarla olan bağlarınızı kuvvetlendirmek ve belki de en başta onlarla bağ kurabilmek için doğal hayata kucak açmanız gerekmektedir. Yabani bitkilerin yetişmemesi için her hafta düzenli biçilen çimenlere örneğin biraz ara vermek gerekir. Bu sayede arıların ziyaret ettiği bir çok yabani bitki kendisine yetişebilme imkanı bulacaktır.

Konaklama Yerleri Yaratabilirsiniz

Arı biyoçeşitliliği içerisinde bal arısı yalnızca bir türdür. Dünyada ise yaklaşık olarak 20 bin tür arı mevcuttur. Bal arısı dışında kalan çoğu türün gerçek bir sosyal hayatı yoktur. Yani arıların büyük bir kısmı birlikte yaşamazlar ve kast sistemleri yoktur. Bu nedenle de yuvalama alanları bal arısı gibi kovanlar değildir. Arıcılar sayesinde bal arıları kendileri için uygun evleri bulabilmketedir. Fakat geriye kalan yalnız yaşayan arılar için durumlar biraz farklıdır. Onlar genelde silindirik borulara benzeyen noktalara yumurta bırakırlar. Bu nedenle de yalnız yaşayan arıların yuvalaması için içerisine delikler açılmış kütüklerden yapılma evler kullanılır. Bu evler uygun açıya, yüksekliğe ve bölgelere bırakılarak yabani arıların hayatta kalması desteklenir. Belki evinizin bahçesinde bal arısı kovanı yetiştiremezsiniz. Fakat yalnız yaşayan arılar için ufak evler yapabilir ve bahçenizin ekosistem sağlığını olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Gerçek Bal Satın Alarak Arıcıları Destekleyebilirsiniz

Bir tüketici olarak arıcıları desteklemenin en kısa ve etkili yolu aldığınız balın gerçek bal olduğundan emin olmaktan geçer. Arıcılar özellikle Türkiye’de son derece iyi organize olmuş durumdadır. Üretilen balların kalitesini arttırmak ve varolan bal kaynaklarının korunabilmesi için sürekli başta politikacılarla olmak üzere bir çok sektörle iş birliği ve iletişim içerisindedir. Türkiye’de bal ve arı ithalatı yasak olduğundan dolayı yerel pazarda bulunan ballar yine yerel olarak üretilmektedir. Bu da arıcılığın ayakta kalmasını sağlayan en önemli desteklerden birisidir.