• Uyumak İçin İyi Alışkanlıklar

Uyumak İçin İyi Alışkanlıklar

Uyuduğu saatler, gece yarısı uyanmaları, gün içinde uyumaları, uykuya gitmeden önceki ağlaması.... bebeğinizin temel ihtiyaçlarından birini çevreleyen birden fazla husus vardır.

Başlangıçtan itibaren sorun yaşamamak istiyorsanız "uyku planını" devreye sokun.

İlk olarak bilmeniz gereken şudur ki bazı bebekler diğerlerine oranla daha uykucudur, tıpkı bazılarının daha çok yemek yemesi veya hareket etmesi gibi, bütün bunlar kesinlikle normaldir.

Buradan hareketle, uykunun bir ihtiyaç, bir alışkanlık olmaktan öte, başarıyla düzenlenmek için belli ritüellere ihtiyaç duyduğunu doğrudur.

Bazı temel kurallar

- Bebeğinizin uykuya daldığı ortam sessiz ve karanlık olmalıdır.

- Odanın sıcaklığı 17-20 ºC arasında olmalıdır.

- Bebeğinizi yatırmak için ve uyandırmak için saatler belirleyin ve bu saatlerden çok fazla şaşmayın.

- Bir rutin oluşturun: banyo, akşam yemeği, sakinleşme anı ve uyku. Ve bunu her gün tekrarlayın: Yavaş yavaş, bebeğiniz, önceki hareketlerden dolayı uyku saatinin geldiğini anlayacaktır.

- Bebeğinizi beşiğe koymadan önce onu heyecanlandıracak faaliyetler yapmaktan kaçının. Fazla fiziksel aktivite gerektiren oyunlar oynamayın. Odasında, loş ışık altında ona sakin bir masal okuyabilirsiniz,

- Yatırdığınız zaman ağlarsa, yanına uzanın ve sevgi sözcükleriyle veya sallamak için kucağınıza alarak sakinleştirmeye çalışın. Bunu başardığınız zaman, uyuyakalmasından önce, sakince beşiğine bırakarak uykusuna beşiğinde başlamasını sağlayın.

- Çok uzun gündüz uykuları uyumamasını sağlamaya çalışın, zira uzun gündüz uykusu nedeniyle gece uykusunu tam olarak alamayacaktır.

- Gece uykusu sırasında bebeğinizin odası karanlık ve sessiz olmalıdır, gündüz uykusu sırasında biraz ışık olmalıdır, gürültüleri çok fazla umursamayın. Gündüz ile geceyi ayırabilmesi önemlidir.

Tavsiye almak için üye olun

Top