• Yeni Doğan Bebeğin Yeni Ortama Adapte Olması

Yeni Doğan Bebeğin Yeni Ortama Adapte Olması

Yeni ortama adapte olmak

Bu ilk haftalarda bebeğiniz, ısı düzenlemesi, hareket ve uyku ve iletişim ihtiyaçları için önemli davranış biçimleri kurmaya başlar.

Yeni yetenekler

Bebeğin gelişimi boyunca yeni yetenekleri ortaya çıkar...

Refleks hareketler yapar (emme, avucunda sıkma, kucaklama, yürüme)

Annesinin ses ritmini ve ahengini tanır

Tavsiyelerimiz

Bebeğiniz açlık yüzünden uykudan uyanmadan dinlenebilmek için, yatağa gitmeden önce karnını doyurun
Konusun sindiği bir kıyafetinizi beşiğe bırakabilirsiniz, bu, yanında olmadığınız anlarda rahat hissetmesini sağlar.

Bebeğinizin ilk ayı

Bebeğiniz, yeni ortama adapte olup hayatta kalmasında ona yardımcı olan, bir refleks davranışlar repertuvarına doğuştan sahiptir. Tanık olacağınız bu refleks davranışlardan birisi, parmağını emmek için ağzına sokmasıdır. Bu rahatlamasında ve faaliyet seviyesini düşürmesinde ona yardımcı olur. Motor kapasitesi tamamen kontrol altında olduğunda, çocuğunuz çevresini keşfetmeye ve çevreyle iletişim kurmaya başlar. Çok yakında bebeğinizin her yüne baktığını göreceksiniz, karanlığa ve aydınlığa tepki verecektir.

Duyularının gelişimi

Bebeğin duyuları bu periyotta büyük bir hızla gelişmektedir, bununla birlikte, kapasitesi hala sınırlıdır.

Görme. Bebeğin görme duyusu kısıtlıdır ve başlangıçta sadece annesinin göğsünden yüzüne kadar olan uzaklıkları görebilir.
Duyma. Bebekler ses tonlarına karşı çok hassastırlar. Tatlı ve güzel tonlu bir ses ona keyif verirken, saldırgan bir ses ağlamasına ve daha sonra kendi içine çekilmesine neden olur. Genel olarak, saldırgan veya nahoş olmadığı sürece, garip ve şaşırtıcı sesleri severler. Üstelik, klasik müzik ya da basit kelimeler kullanılarak yumuşak bir üslupta söylenen keyifli bir müzik eşliğinde eğlenmeyi bilirler.
Dokunma. Dokunma, bebeğin şevkle karşılık verdiği bir duyudur. Annesine yakın olma hissi onu aşırı derecede sakinleştirir ve çoğu durumda tek ihtiyacı olan şey budur. Başlangıçtan beri onu rahat ettirmek ve ona bakmak için orada olduğunuzu ona anlatmak için, her ağladığında onunla ilgilenin.
Koklama Bu bebek için yeni bir duyu, ama çok hoş ve etkilidir. Yeni doğan insanları tanımak için kokulardan yardım alır. Doğumun ardından geçen üç günün sonunda artık annesinin kokusuyla başka insanların kokusunu ayırt edebilir. Yanında olmadığı zaman onu rahatlatması amacıyla bebeğinizin beşiğine bir fularınızı bırakın.

Uyku: adaptasyon

Bebeğinizin uyuyarak geçirdiği zamanın çokluğuna bakarak şaşırmayın. Yeni doğanlar çok fazla uykuya ihtiyaç duyar. Uyumak, vücut ısısını düzenli tutma ve enerjisini korumada ona yardımcı olur. Uyku sırasında vücudun büyüme hormonu salgıladığını göz önünde bulundurun.

İlk başlarda, bebeğin uykusu, uterustaki hayatında alıştığı geleneklere uygun olarak baş aşağıdır. Gün boyunca hareketleriniz onda beşik gibi bir his yarattığından uyur ve gece boyunca uyanık kalır. Bu durumu düzenlemek için, gündüz uykularına daha fazla zaman ayırın ve gece uykularını karanlık ve sessiz bir yerde geçirmesini sağlayın. Gecenin uyumak için olduğunu hızlı bir şekilde kavrayacaktır.
Bebek günce 16 ila 18 saat uyuyabilir, bu toplam süreyi 2 saatten 4 saate kadar sürecek uykulara böler, bebek acıktığı zaman bu uykulardan uyanır.
Bebeğin uykusu çok derindir, bebeğin uyuyabildiği gürültü düzeyleri sizi şaşırtacaktır, bebeklerin gürültüleri seçme ve görmezden gelme kapasiteleri oldukça yüksektir.
İlk günler, bebek sizin yatağınızın yanındaki bir sepette uyuyabilir ve beşiğine ihtiyaç duymaz. Bu şekilde, geceleri onu beslemek sizin için daha kolay olur. Bir çok insan bebekleriyle aynı yatakta uyumayı tercih eder. Bu ona hiçbir zarar vermez . Bunun kalp ritmi ve uyku düzeni için iyi olduğunu ortaya koyan kanıtlar vardır.

İletişim: Nasıl gözlemler ve dinlerler?

Bir çok durumda, örneğin karnını doyururken bebeğinizin yüzünüze dikkatle baktığını göreceksiniz. Ona sevecenlikle konuştuğunuzda gözlerinin daha parlak ve ilgili olduğunu göreceksiniz. Bebeklerin görme becerileri sınırlı olsa da, annesinin sesindeki ritmi ve ahengi tanırlar. Dahası, doğum öncesi deneyimlere bağlı olarak, anne ve babalarının seslerini tanıyabilirler, özellikle de annelerinin.

Bebekler neden ağlar?

Bebeğinizin ağladığını duyduğunuz zaman, yoğunluğuna, hızlı mı yavaş mı olduğuna ve süresine dikkat edin. Aç olduğu için mi yoksa bir yeri ağrıdığı için mi hatta altını değiştirmenizi istediği için mi ağladığını kolayca anlayabilirsiniz.

Aşağıda size bazı tavsiyelerde bulunacağız:

Bebekler çoğu zaman bizim müdahalemize gerek kalmadan, ellerini ağızlarına götürerek sakinleşirler. Elini ağzına götürmesini kolaylaştırmak için, bebeğinizin elini battaniyenin dışına çıkarmayı unutmayın.
Çok heyecanlıysa ve sakinleşmiyorsa yüzünüzü ve sesinizi Bu ona hiçbir zarar vermez veya sadece sesinizi kullanarak onu sakinleştirmeyi deneyin. Sesinizi ağlama seviyesine ve ritmine getirin. Bu işe yaramazsa, yavaşça elinizle dokunun ve bunun onu sakinleştirip sakinleştirmediğini kontrol edin
Ağlamaya devam ederse onu kucağınıza alın Sakinleşmesine yardımcı olmak için beşiğine bırakabilirsiniz, çok heyecanlıysa, parmağınızı veya bir emziği emmesine izin verin.
Büyümesine ve dünyasının gelişmesine bağlı olarak, ağlama sebepleri değişecek ve daha da karmaşık hale gelecektir. Bazın, uzun bir ağlama krizinden sonra bebeğiniz uzun bir süre boyunca gergin kalacaktır. Ağlamak onun hayatta kalma, adaptasyon ve ailesi ve çevresiyle iletişim kurma şeklidir.

Motor beceriler: Refleksler

Bu yaşında bebek hareketlerini kontrol edemez. Bu nedenle, hayatta kalması için doğa onu bazı reflekslerle donatır.

Emme refleksi, annesinin memesini bulmasına ve beslenmesine yardımcı olan arama refleksiyle birlikte en yoğun olan reflekstir.
Diğer bir refleksi avuç içinde sıkmaktır. Eline bir şey koyduğunuzda (örneğin parmağınızı) onu sıkarak tutar.
Kucaklama refleksi bir şey için kaldırıldığında ortaya çıkar. Kollarını kucaklaşmak istermiş gibi geriye doğru atıp kapatarak gerçekleştirdiği bir korunma girişimidir.
Aynı zamanda yürüme refleksi de önemlidir. Bebek ayağa kaldırıldığı zaman, bir zemine dokunur dokunmaz bir ayağını yürüyormuş gibi diğerinin önüne atar.

Tavsiye almak için üye olun

Top