bebek smoothie

Bebekler İçin Smoothie Tarifleri: Meyveler, Yoğurt ve Tahıllar

Bebeklere meyve ve sebze vermenin en kolay yolu lezzetli meyve ve sebze karışımlardan geçer. Bu tip gıdaların bebeğin beslenmesine eklenmesi bebeğin çeşitli gıdaları almaya alışmasını ve bunları yemeyi reddetmemesini sağlayacaktır.

Meyve ve sebzelerle hazırlanan bebek smoothieleri neden iyidir? Çünkü meyve ve sebzeler önemli lif, vitamin ve doğal anti-oksidan kaynaklarıdır! Ayrıca smoothieler ile bebeğinizin yaşına uygun olduğu sürece farklı kombinasyonlar yapma olasılığı sınırsızdır ve yeni tatların bebeğinizin beslenmesine eklenmesini kolaylaştırır.

Bebekler için smoothieler ister ara öğün, istenirse kahvaltı olarak verilebilecek besleyiciliği olan gıdalardır. Bebeğinizin günlük alması gereken besin değerlerini tamamlamak için bu tür gıdalardan faydalanabilirsiniz. Smoothieleri daha sağlıklı bir alternatif haline getirmek için, çekirdekleri çıkarılmış ve soyulmuş bütün meyveyi eklemek önemlidir, bu şekilde bebeğinizin tüm besinleri almasını sağlamış olursunuz.

Bebekler için meyve, tahıl ve diğer besleyici gıdalarla 3 farklı smoothie tarifi

çilekli smoothie

Yoğurt, çilek ve tam tahıllı smoothie

Çilek yemenin en lezzetli yollarından birisi şüphesiz ki yoğurttur, bu nedenle ev yapımı bu tarif bebeğinizin favorilerinden biri olacak.

Yoğurt, çilek ve tahılı smoothienin malzemeleri 

 • 1 adet Hero Baby Prebiyotikli Çilekli Yoğurtlu Kavanoz Maması
 • Çilek: arzu ettiğiniz tat yoğunluğuna göre daha az veya daha fazla çilek koyabilirsiniz. Biz yoğurt başına 5-6 tane orta boy çilek koyulmasını tavsiye ediyoruz. 
 • 1 veya 2 kaşık Hero Baby Sütlü Meyveli 8 Tahıllı Kaşık Maması. Tahıllı kaşık mamalar, bebeklik çağından itibaren verilmesi tavsiye edilen ve küçük yaştan itibaren dengeli beslenme alışkanlıkları kazanılmasını sağlayan tahıllar içerir.

*Yoğurt (süt ürünü) alerjendir.

Yoğurt, çilek ve tahılı smoothienin hazırlanması

 • Çilekleri iyice yıkayın.
 • Rondonun haznesine yoğurdu, çilekleri ve Hero Baby Kırmızı Meyveli 8 Tahıllı Kaşık Mamasını koyun.
 • Yumuşak ve çok koyu olmayan bir doku elde edene kadar karıştırın.
 • Elde ettiğiniz smoothieyi, bebeğinizin smoothieyi içme veya kaşıkla yeme tercihine göre bir bardağa veya kaseye boşaltın.

Smoothieniz hazır! Yoğurt ve çilekten oluşan karışımı zemin olarak kullanarak, Hero Baby Sütlü Kırmızı Meyveli 8 Tahıllı Kaşık Maması gibi farklı lezzetlerde tahıllı kaşık mamalarını kullanarak alternatif smoothie’ler yaratabilirsiniz. Hero Baby Tahıllı Kaşık Maması ile 6 aydan büyük bebekleriniz için lezzetli bir smoothie yaratabilirsiniz. Çileğin bu mamadaki 8 farklı tahıl ile birlikteliği, bu smoothieyi bebeğinizin favorilerinden biri haline getirecek.

Yoğurt, muz ve bisküvi smoothiesi

Bebekler için başka bir smoothie alternatifi ise yoğurt, muz ve Hero Baby Organik Bebek Bisküvileri ile evde yapabileceğimiz smoothiedir.

Hero Baby’nin bebek ve küçük çocuklar için olan organik bebek bisküvisi onlar için özel olarak hazırlanmış, demir, kalsiyum ve 12 farklı vitaminle zenginleştirilmiştir. 6 aylıktan büyük bebekler için uygun olan bu organik içeriklerle hazırlanmış Hero Baby Organik Bebek Bisküvileri, kolayca eriyen yapısıyla smoothie hazırlamak için idealdir. Peki bu smoothie tarifi için nelere ihtiyacımız var, gelin bakalım.

muzlu bisküvili smoothie

Yoğurt, muz ve bisküvili smoothienin malzemeleri

 • 1 adet Hero Baby Prebiyotikli Muzlu Yoğurtlu Kavanoz Maması
 • 3 adet Hero Baby Organik Bebek Bisküvisi  
 • 1 adet muz

*Yoğurt (süt ürünü) alerjendir.

Yoğurt, muz ve bisküvili smoothienin hazırlanışı

 • Muzu dilimleyin ve rondonun haznesine koyun
 • Yoğurdu ve parçalanmış bisküvileri ekleyin.
 • Tüm malzemeleri karıştırın ve parçalayın

Hero Baby Organik Bebek Bisküvilerinin yoğurtta kolayca erimesi sayesinde ayrıca parçalamanıza ya da ezmenize gerek yok. Bisküvileri sadece ellerinizle kırıp rondonun haznesine koymanız yeterli. 

Bebekler için meyve ve sebzeli smoothie

Bebeğiniz ilk meyve smoothielerini güzelce yediyse ve her seferinde daha çok hoşuna gittiğini gördüyseniz, aynı derecede lezzetli ama biraz daha farklı tatlarla yeni tarifler deneyebilirsiniz. Örneğin ıspanaklı bir smoothie yapabilirsiniz. 

ıspanaklı smoothie

Bebekler için meyveli ve sebzeli smoothie malzemeleri

 • Bir tutam mevsiminde taze ıspanak
 • Yarım yeşil elma
 • 1 olgun muz
 • 1 adet Hero Baby Prebiyotikli Muzlu Yoğurtlu Kavanoz Maması

*Yoğurt (süt ürünü) alerjendir.

Meyveli ve sebzeli smoothienin hazırlanışı

Smoothienin hazırlanması oldukça kolay. Ispanakları, muzu ve elmayı doğrayıp rondonun haznesine koyun ve hepsini püre haline gelene kadar parçalayın ve karıştırın. Bu smoothie bebeklerin gelişimleri ve büyümeleri için çok faydalı olan ıspanağın tadına alışmaları için harika bir yoldur.  

Smoothielerin bebeklere sağladığı bazı faydalar

Gerek bebekler için gerekse de yetişkinler için smoothieler, yüksek miktarda besin almanın kolay bir yoludur. Özellikle bebeklere bu tür ek gıdalar verilmesi aşağıdaki nedenlerle tavsiye edilir: 

 • Taze mevsim sebzelerini ve meyvelerini tüketmek için ideal bir yoldur.
 • Tadı çok güzeldir ve renkleri bebeklerin dikkatini çeker.  
 • Evde kendimiz hazırlıyorsak hayal gücümüzün uçmasına izin verebilir ve sınırsız sayıda rengarenk kombinasyonlar yaratabilirsiniz. 
 • Normalde yoğurt veya devam sütüyle hazırlanır, bu da smoothienin besin değeri olan bir gıda olmasını ve tam bir kahvaltı veya atıştırmalık olarak yenebilmesini sağlar. 
 • Hazırlanması çok kolay ve hızlıdır. Sadece bir rondoya ihtiyacımız var ve sonra birkaç dakika içinde smoothie hazır! 

Bu 3 smoothie alternatifini evde bebeklerinize hazırlayın ve yeni tatlarla onları şaşırtın. Bayılacaklar!