bebeklere tahıl verilmesi

Bebeklere Tahıl Verilmesi: Sıkça Sorulan Sorular

Bebeklere tahıllı gıdalar verilmesi ile ilgili olarak anne ve babaların sıkça sordukları soruları cevapladığımız rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgütü, 6 aya kadar sadece anne sütü verilmesini tavsiye etmektedir. 6. aydan sonra anne ve babalar anne sütüne ek olarak katı gıdalar vermeye başlayabilir. Bu katı gıdalar, anne sütü ile beraber, bebeğinizin beslenme ihtiyaçlarının tamamını karşılar. Bebeğinizin beslenme düzenine ekleyebileceğiniz ilk gıdalardan biri de tahıllardır. Ayrıca iki temel sebeple ek gıdaya başlamak için en uygun gıdalardır:  

  • Enerji verirler ve demir, kalsiyum ve vitaminler gibi çok önemli besinleri sağlamak için ideal kaynaklardır. 
  • Yapıları sayesinde sıvıdan katıya geçiş sürecinde bize yardımcı olurlar.

Bu nedenle bebeklerde ek gıdada tahıla geçiş ile ilgili en sık sorulan soruları cevaplıyoruz.

Bebeğin ek gıdalarına tahıllar ne zaman eklenmeli?

Ek gıdaya başlandığı anda veya bebeğin diyetini çeşitlendirmeye başladığınız anda, bebeğinizi besleyici tahıllarla tanıştırmaya başlayabilirsiniz. Yine de, en doğrusu anne ve babaların ek gıdaya başlamakla ilgili olarak bir sağlık profesyoneline danışmasıdır. Dengeli bir beslenme sağlamak ve ek gıdaya erken başlanması nedeniyle oluşabilecek problemleri (boğulma, akut gastroenterit, solunum enfeksiyonları vs.) önlemek için ek gıdaya doğru zamanda başlamak önemlidir.   

Bebekler tahıllı mamalar için ne zaman hazır olur? 

Aynı yaştaki bütün bebeklerin gelişiminin aynı olmaması nedeniyle anne ve babaların bebeklerinin tahıl yemeye hazır olduğunu gösteren sinyallere ve motor gelişimlerine dikkate etmesi gerektiğini belirtiyor. Tahılı kaşık mama şeklinde vereceksek, bebeğin kendi kendine oturur pozisyonda kalabiliyor olması gerekir. Sonra yemeğe ilgi göstermesi, örneğin yemeği eliyle alıp ağzına götürmeye çalışması gerekir. Ayrıca bebeklerin kendilerini korumak için sahip oldukları doğal bir koruma mekanizması olan katı gıdaları çıkarma refleksini kaybetmiş olması gerekir. 

Bebeklere hangi tahıllar verilebilir?

Bebeklerin beslenmesi, anne ve babaların en çok endişelendikleri konulardan biridir, bu nedenle çocukları sağlıklı beslenmesi için yavaş yavaş alıştırmak üzere hep en iyi gıda arayışındadırlar. Biz Hero Baby olarak tahıllı kaşık mamalarımızı anne ve babaların ihtiyaçlarına cevap verecek ve bebeklere besleyici alternatifi sunacak şekilde hazırlıyoruz.

Ya bebeğiniz tahılları reddederse?

Bebekler bazen özellikle tadı ve kokusu nedeniyle alışık olmadıkları için tahılları yemek istemeyebilir. Tabiki bebeğin başta bazı gıdaları reddetmesi normaldir: Bu sevmedikleri anlamına gelmez! Bebeğinizin bu çok besleyici ve doyurucu gıdayı beslenmesinin bir parçası olarak görene kadar sürekli denemeye devam etmeliyiz.

Kaynakça:

  • Castenmiller et al. Scientific Opinion on the appropriate age range for introduction of complementary feeding into an infant’s diet. EFSA Journal 2019;17(9):578 

Bebekler için birbirinden lezzetli Hero Baby Tahıllı Kaşık Mama çeşitlerimizi keşfedin