Beslenme

Doğanın iyiliği olan meyve ve sebzelerin, bebeğinizle ilk karşılaşması

Bebeğiniz hazır olduğunda, çeşitli katı yiyecekler sunmaya başlayabilirsiniz. Doğa bize başlamak için mükemmel besinler, çok çeşitli, doğal, sağlıklı ve lezzetli meyve ve sebzeler sağlar. Her ikisi de başlangıç ve bebeğinizin katı gıda fikri ile ilgilenmesini sağlamak için iyi birer seçenektir. Meyve ve sebzeler, vitamin ve sağlık ile doludur.

İlk Karşılaşma 2

Bebeğiniz için mükemmel katkı

İlave gıdaya geçiş, sizin ya da bebeğiniz için ulaşılması en kolay yol olmayacaktır. Meyve doğal olarak bebeğinizin sevmesi kolay bir yiyecektir, çünkü birçok meyvenin tadı oldukça güzeldir. Bu nedenle sebzelerle başlamak, bebeğinizin farklı tatlara alışmasına izin vermek ve bu tatların kabul edilebilirliğini arttırmak için iyi bir fikirdir. Meyveler ve sebzeler, vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve lifler gibi diğer temel besin maddeleriyle doludur; bu da bebeğinizin doğanın sunduğu iyilikle mutlu ve sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamaya yardımcı olur.

Bebeğinizi süreç boyunca yönlendirin! Onlara her seferinde bir meyve veya bir sebze olmak üzere çeşitli meyve ve sebzeler verin ve yemesini kolaylaştırmak için bunları ezerek servis edin. Bebeğinizin saf tatlara alışmasına izin verin. Meyve ve sebzeler, bebeğinizle iyi besinler arasında ilişki kurmaya yardımcı olup, kalıcı olarak sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmelerini sağlar.

Meyve ve sebzelerin küçük çocuğunuz için sağladığı tüm faydalar sayesinde, önümüzdeki birkaç ay içinde tercih ettiğiniz besinler haline gelecektir. Bu durum sadece bebeğiniz için değil tüm ailenin beslenmesinin büyük bir parçası olmalıdır. Bebeğinizin günlük olarak meyve ve sebze yemesini sağlamak, tüm ebeveynlerin teşvik etmesi gereken harika bir alışkanlıktır!

İlk Karşılaşma 3

Bebeğimi meyve yemeye nasıl teşvik edebilirim?

Her aile ve bebek birbirinden farklıdır, bu nedenle tüm durumlar için geçerli tek bir kural yoktur. Ancak, meyve ve sebzelere başarılı bir giriş için bazı ipuçları paylaşabiliriz:

  • Kolay yenilir meyve ve sebzeler ile başlayın. Genel olarak herhangi bir meyvenin başlangıç olarak kullanılabileceğini unutmayın; ancak, bazıları diğerlerinden daha uygun bir dokuya sahiptir. Elma, muz, armut, şeftali veya kayısı gibi etli meyvelerle başlayın; bebeğiniz bunlara bayılacaktır. Sebzelerden ise havuç, yeşil fasulye veya bezelye gibi yumuşak dokulu sebzelerle başlayabilirsiniz. İlk önce tek meyve veya tek sebze ile başlamak önemlidir, böylece bebeğiniz her bir meyve veya sebzenin kendine has lezzetini sevmeyi öğrenir. Bebeğiniz biraz daha büyüdüğünde, çeşitli meyve ve sebzeler püre haline getirilebilir. Şimdi ne kadar çok lezzeti denerse, daha sonra yeni doğal tatlara o kadar açık olacaktır!
  • Tahıllar ile karıştırın. Tahıllar, küçük çocuğunuza enerji veren besinlerdir. Ayrıca, vitamin ve demir gibi mineral kaynağıdır. Tahılları meyve püresine karıştırmak, bebeğinizin beslenmesine dahil etmek için harika bir yol olabilir.
  • Lifli besinleri tercih edin. Meyve ve sebzeler sağlıklı bağırsak fonksiyonunu destekleyen besleyici lifler ile doludur. Küçük bebekler diyetlerinde biraz lif ister, ancak bağırsakları hala geliştiği için çok fazla lif de iyi değildir. Elma ve armut gibi meyvelerin sert derisini soyarak servis edin.
  • Keşfetmelerini teşvik edin. Bebeğinize vereceğiniz en iyi meyve veya sebze diye bir şey yoktur, bütün çeşitler önemlidir. Sadece çeşitli meyve ve sebzelerle değil, küçük çocuğunuza güçlü ve sağlıklı büyümeleri için ihtiyaç duydukları çok çeşitli vitamin ve mineralleri vermekle kalmayacak, aynı zamanda yeni doğal gıdalarla sağlıklı bir yaşam boyu ilişki kuracaksınız.
  • Oyun oynamayı teşvik edin. Bebekler yemek yerken yemekle oynamak ister. Cesaretlerini kırmayın ve yeme deneyimini oyunlaştırmalarını destekleyin.
  • Sabırlı olun. Deneyin, tekrar deneyin, bir daha deneyin. Bebeğiniz belirli bir meyve veya sebzeyi reddederse hemen vazgeçmeyin. Bazılarının tadı başta biraz acı gelebilir. Bebeğinizin yeni bir tadı kabul etmesinin 10-15 denemeye kadar sürebileceğini unutmayın!
  • Onlarla kavga etmeyin. Bebeğinizi yeni bir yiyeceğin tadına bakmak için zorlamayın. Başka bir zaman tekrar deneyin.
  • C Vitamini içeren besinlere ağırlık verin. Bebeğinize portakal gibi C vitamini yönünden zengin, demir takviyeli tahıllarla veya küçük çocuğunuz için büyük bir demir kaynağı olan sebze veya etle karıştırılmış meyveler sunduğunuzdan emin olun. C vitamini, bebeğinizin sindirim sistemindeki demirin emilimini kolaylaştırır.

Gördüğünüz gibi, bebeğiniz zaten büyüyor ve bunun gerçekleşmesini izlemekten daha büyük bir ödül yok! Bebekler büyümeyi ve çevrelerindeki dünyayı keşfetmeyi asla bırakmazlar. Çok çeşitli meyve ve sebzelerden zengin olan sağlıklı bir diyet, küçük çocuğunuzun olabilecek en mutlu ve en sağlıklı şekilde yetişmesini sağlamak için harika bir yoldur! Peki, bebeğinize doğanın sunduğu tüm iyiliği tanıtmaya hazır mısınız?

Kaynakça:

  • Nicklaus, S. (2016). Complementary feeding strategies to facilitate acceptance of fruits and vegetables: A narrative review of the literature. International journal of environmental research and public health, 13(11), 1160.
  • Chambers, L., Hetherington, M., Cooke, L., Coulthard, H., Fewtrell, M., Emmett, P., ... & Stanner, S. (2016). Reaching consensus on a ‘vegetables first’approach to complementary feeding. Nutrition Bulletin, 41(3), 270-276.

Bebeğinizin beslenmesinde Hero Baby ürünlerine yer ayırın